Pracuj u nás! KARIÉRA A VOLNÉ POZICE

Ako vybrať správne odrážadlo?

5.5.2011

Pominuli časy, keď deti začínali na svojom prvom bicykli s pomocnými kolieskami až v predškolskom či školskom veku. Rozšírenie odrážadiel zmenilo od základu pohľad na vývoj detskej motoriky a výrazne skrátilo dobu k prvej jazde dieťaťa na šlapacom bicykli.

Neutíchajúca radosť z pohybu je vlastná snáď všetkým deťom, nie je teda divu, že odrážadlá sa stali prirodzenou súčasťou detských životov rovnako ako napríklad lopta... Od radosti z jazdy "s nohami hore" je potom už len krôčik k detskému bicyklu. Nie je teda výnimkou, že uvidíte deti už od troch rokov veku "fičať" na bicykloch bez akýchkoľvek oporných koliesok, a dnes sa už žiadny rodič nepozastavuje nad tým, že by mal zaobstarať dieťaťu nejaké to odrážadlo, motorku, firstbike, či ako sa to všetko nazýva?
Práve preto, že záplava možností je naozaj obrovská, rozhodli sme sa napísať tento krátky text, ktorý má pomôcť zorientovať sa v ponuke odrážadiel.

dřevěné odrážedlo Early Rider Bonsai

1) Kedy začať s odrážadlom?

Začať sa dá v podstate už od momentu, keď dieťa začne robiť prvé krôčiky. Pre toto obdobie sa však veľa odrážadiel nevyrába. Snáď možno siahnuť po nejakých menších plastových trojkolesových motorkách, ale je potrebné dať pozor, aby nemali žiadne ostré hrany a boli dostatočne stabilné. Otázku závadnosti plastov lacných čínskych kúskov asi nie je nutné dlho rozoberať, veď vo veku, kedy deti všetko ešte oblizují, je istá miera obozretnosti určite na mieste.

SPHEROVELO od Early Rider

Spherovelo - jedinečné odrážedlo


Jedna z mála naozaj kvalitných a zaujímavých vecí, ktorá sa na trhu pre tie najmenšie deti ponúka, je anglické SPHEROVELO od firmy Early Rider. Roztomilý tvar ocenený prestížnym RED DOT DESIGN AWARDS v sebe ukrýva vysoko premyslené riešenie práve pre tie najmenšie deti. Odrážadlo v tvare, ak chcete húsenice či fazule, totiž nie je osadené klasickými kolesami, ale dvoma guľami. Genialita riešenie je v stabilite aj v postrannom pohybe vďaka zadnej guly, ktorá je pohyblivá všetkými smermi a odrážadlo teda vie "uhnúť" aj do boku a zaistiť tak potrebnú stabilitu a radosť z pohybu už od 10 mesiacov veku dieťaťa. Pokročilejším deťom môžu byť odstránené postranné oporné kolieska a vyslať ich na prvú cestu "boja" s rovnováhou.


2) Výber odrážadlá pre deti vo veku od 2 do 4 rokov
Toto obdobie je najbežnejším časom, kedy deti na odrážadle začínajú. Prvým krokom môžu byť trojkolesové "motorky", ale ak chcete podporiť u dieťaťa rozvoj motoriky a rovnováhy, potom je to ideálna doba, kedy prejsť práve na dvojkolesové odrážadlo.

dětské odrážedlo First Bike STREET
Detské odrážadlo First Bike STREET


Zásadné je v tomto veku  pohodlné došliapnutie dieťaťa na zem. Dôležitý parameter je výška rozkroku dieťaťa a teda výška sedadla od zeme. U drobnejších detí sa výška pohybuje pod hranicou 30 cm, s ktorou si poradí len úzka skupina odrážadiel. Z našej ponuky je to u detí i rodičov najobľúbenejšie prekrásne drevené odrážadlo Early Rider LITE s výškou štýlového koženého sedátka 29 cm od zeme.


Drevené odrážadlo Early Rider LITE

dřevěné odrážedlo Early Rider LITE
Na výšku cca 32 cm sa dá dostať aj u rozšíreného plastového odrážadlá First bike - za použitia adaptéru (voliteľné príslušenstvo) pre zníženie výšky. V oboch prípadoch sa jedná o kvalitné a bezpečné tovary s certifikátmi, ktoré budú deti "dediť" v celej širšej rodine. Pre tento vek je dobré, aby odrážadlá mali možnosť obmedziť rozsah otáčania riadidiel a tým predísť pádu dieťaťa v období, keď si ešte len jazdu "obchytáva". Early Rider ponúka voliteľné nastavenie obmedzenia, u First bike je toto obmedzenie trvalé a môže byť handikapom pre starších skúsenejších jazdcov, ktorích veľký rádius môže vo vyvádzaní obmedzovať. Pre staršie deti bližšie trom rokom veku by sme odporučili náš drevený "HARLEY" - model Early Rider CLASSIC - srdcervúci "Choper" kúsok s plameňmi a širokou zadnou pneumatikou učaruje najmä chalanom a ich oteckom.

Štýlové drevené odrážadlá

Dizajnovo asi najzaujímavejšia novinka z ohýbanej vrstvenej preglejky a s letmým - jednostraným - uchytením zadného kolesa ( "Lefty") pre deti okolo troch rokov je najmladšie odrážadlo z rodiny Early Rider BONSAI. Vrstvené drevo použité na výrobu týchto odrážadiel má navyše ďaleko vyššiu pevnosť než bežné drevo, nie sú teda potrebné obavy o životnosť týchto odrážadiel - nezadá si s kovom a navyše, ak máte napríklad šikovného dedka, môže po drobnej generálke byť pre druhé dieťatko opäť ako zbrusu nové (stačí prebrúsiť drobné šrámy a prelakovať...)

drevené odrážadlo Early Rider Bonsai

Odrážadlá pre cyklistov
Ak preferujete skôr klasické cyklistické prevedenie, ale s čestnými komponenty a brzdou, ktorá naozaj brzdí a dieťa ju dohmátne, potom pre Vás máme skvele technicky riešené odrážadlo Pulec (Tadpole) od anglickej firmy FROG. Odrážadlo je vyrobené z duralovej zliatiny, čomu zodpovedá aj jeho váha. Osadené je kvalitnými komponentami a zaručuje životnosť a funkčnosť pre niekoľko generácií ...

Detské odrážadlo FROG Tadpole - Team Sky

Dětské odrážedlo TADPOLE  - Team Sky


Bez brzdy sa zaobídete

U nás toľko diskutovaná otázka brzdy u detských odrážadiel, je skôr odrazom masívnej marketingovej masáže, než reálnych rizík, ktoré prevedenie bez bŕzd prináša. Vo väčšine prípadov dieťa v začiatkoch zoznamovaní s vlastnou motorikou a rovnováhou nemá ďalší priestor sústredenia sa na stláčanie ručnej brzdy a rovnako vždy bude inštinktívne brzdiť pomocou nôh. Brzda dáva zmysel len pre extrémne podmienky, kedy naozaj viete, že sa s deťmi budete pravidelne pohybovať vo svahovitom teréne, prípadne pre staršie deti, ako nácvik pred prechodom na bicykel. Ak neviete, prítomnosť brzdy pre Vaše dieťa je zásadná aj na úkor váhy bicykla, potom prosím majte na pamäti, že väčšina bŕzd u lacnejších odrážadiel má brzdy v praxi nepoužiteľné - ďaleký dohmat pre malú rúčku, prílišná tuhosť - dieťa ju nestiskne. Teda je zásadné, aby brzda chodila ľahko a bolo u nej možné nastavovenie imbusovým kľúčom korigovať vzdialenosť dohmatu, ako je to napriklad riešené u odrážadlá od FROG BIKES - Tadpole (Žubrienka).

Detské odrážadlo FROG - Tadpole

Najľahšie odrážadlá na trhu
Tí, ktorí chcú pre svoje deti - aj pre seba na nosenie - naozaj to najľahšie, určite siahnu po ultraľahkých hliníkových odrážadlách radu Early Rider Alley Runner - pre tých menších, alebo TRAIL Runner - pre väčších nezbedníkov.

Superľahké odrážadlo Early Rider Trail Runner XL


Nízka cena = nízka kvalita
Zakúpiť môžete samozrejme aj lacnejšie "supermarketové" varianty, avšak buďte zmierení s nízkou životnosťou a vysokou váhou. Všeobecne sú tieto lacnejšie odrážadlá osadené často pre dieťa nefunkčnými komponentmi (brzda ktorú dieťa nedomačkne ani nedohmatne) a lacnými dielmi s nízkou životnosťou (plastové hlavové zloženie, ktoré často praská a podobne).

dětské odrážedlo First Bike RED CROSS

Detské odrážadlo First Bike RED CROSS

V dnešnej dobe je naozaj veľa možností, ako naučiť deti jazdiť na bicykli, avšak odrážadlá sú preukázateľne najobľúbenejšou a najrýchlejšou cestou. U nás v Cyklospecialitách ponúkame iba odrážadlá renomovaných značiek s kvalitnými komponentami, vysokou životnosťou a pridanou estetickou hodnotou. Veríme, že si vyberiete...
Všetky ponuky odrážadiel >>