KARIÉRA A VOLNÁ MÍSTA

Ako naučiť dieťa jazdiť na bicykli?

Tešíte sa na spoločné výlety na bicykli? Všetko chce svoj čas a aj vaše dieťa sa musí najprv naučiť držať rovnováhu na niečom jednoduchšom, napríklad na bicykli. Kúpili ste teda bicykel, ale vaše dieťa sa na ňom aj tak nechce hrať? Možno sa bojí alebo nevie, ako sa na ňom jazdí... Ukážte mu správny spôsob, rovnako ako ho neskôr naučíte jazdiť na bicykli.

jak učit na odrážedle

Kočík nie je odrážadlo!

Problémom na začiatku môže byť, že vaše dieťa bolo zvyknuté jazdiť na kočíku, ktorý je úplne iný. Na kočíku sa dieťa odráža oboma nohami naraz. Kočík jednoducho jazdí dopredu zotrvačnosťou, dieťa sa výborne baví, a preto preň môže byť nepríjemnou zmenou naučiť sa nový pohyb. Na odrážadle sa totiž musí pravidelne striedať ľavá a pravá noha, ktorou sa odráža. Odrážadlo však nie je také stabilné ako kočík a dieťa sa musí rýchlo naučiť techniku balansovania, ktorá sa mu bude hodiť o niekoľko rokov, keď bude jazdiť na bicykli.

 

Jak na to?

Ako to robíte?

Existuje niekoľko spôsobov, ako naučiť dieťa jazdiť na bicykli. V každom prípade svoje dieťa do toho nenúťte. Deti, ktoré sú zvyknuté na kočík, budú mať tendenciu odrážať sa nohami zároveň. Keďže nebudú cítiť stabilitu, veľmi rýchlo sa naučia, že by mali nohy striedať. Deti často preberú spôsob jazdy od starších súrodencov alebo detí na ihrisku. Prípadne si neváhajte na bicykel sadnúť sami a dieťaťu to jednoducho ukázať. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je sadnúť si za dieťa sediace na bicykli a vlastnými rukami mu ukázať správny pohyb. Na začiatku buďte svojmu dieťaťu psychickou aj fyzickou oporou. Motivujte ho, chváľte ho a buďte mu neustále nablízku. Držte ho, veďte mu nohy a postupne mu dávajte viac samostatného priestoru. Dôležité je, aby to vaše dieťa v prvom rade bavilo, smejte sa na ňom a vymýšľajte nejaké hry, napríklad slalom alebo preteky. Deti sú hravé a budú sa chcieť zapojiť.

Na čo si dať pozor?

Nezabudnite, že prilba alebo iné chrániče by mali byť pre vaše dieťa samozrejmosťou. Od samého začiatku učte svoje dieťa, že bez prilby na bicykel nesadne. Dnešné bicykle majú aj brzdy. Dvojročné dieťa najčastejšie brzdí nohami, ale postupne ho naučte, ako brzdy bezpečne používať.

Učenie dieťaťa jazdiť na bicykli je nádherný spoločne strávený čas. Okrem toho sa vaše dieťa naučí koordinácii a rozvíja svoju rovnováhu a motorické schopnosti. Aj keď to možno spočiatku nepôjde, vytrvajte, naučiť sa to môže naozaj každý!